14. Zawieprzyce – Rokitno

Wieprz na tym odcinku malowniczo meandruje. Szerokość koryta rzeki wynosi około 15 – 20 m. Mogą występować utrudnienia w postaci powalonych drzew. Nie ma przeszkód hydrotechnicznych (progów, jazów itp.) i nie trzeba przenosić kajaków.

Początek odcinka i jednocześnie miejsce wodowania kajaków znajduje się przy moście w Zawieprzycach na prawym brzegu rzeki Wieprz, obok szkoły.

Na tym dystansie rzeka malowniczo meandruje przez łąki. Przed nami trzy miejsca do wodowania/odbierania kajaków gdzie można zatrzymać się na krótki odpoczynek lub zakończyć spływ. Żadne z nich nie posiada infrastruktury turystycznej. Pierwsze miejsce znajduje się na lewym brzegu rzeki na wysokości miejscowości Wola (przed Jawidzem), około 3 km od startu w Zawieprzycach. Ze względu na łagodny brzeg i względnie dobry dojazd (ostatnie kilkaset metrów to droga gruntowa), w Woli można rozpoczynać lub kończyć spływy.

Po pokonaniu kolejnych 3 km dopływamy tuż za mostem w Wymysłowie na lewym brzegu Wieprza do następnego miejsca do wodowania/odbierania kajaków. Tutaj w przypadku niskiego stanu wody wodowanie/odbieranie kajaków może być utrudnione.

Ponad 4 km dalej dopływamy na prawym brzegu rzeki w miejscowości Czerniejów do kolejnego miejsca gdzie można rozpoczynać lub kończyć spływy. Dojazd do niego samochodów z przyczepą na kajaki jest dobry. Stąd do miejsca docelowego w Rokitnie mamy jeszcze tylko 800 m.

Punktem końcowym jest miejscowość Rokitno. Kajakami dobijamy do lewego brzegu rzeki przed mostkiem dla ruchu pieszo-rowerowego. Do tego miejsca drogą utwardzoną od strony miejscowości Rokitno mogą dojechać samochody z przyczepą po odbiór kajaków. Dla osób poszukujących najbliższego noclegu polecamy agroturystykę „Stodoła” (13 miejsc noclegowych) z miejscem na ognisko, boiskiem do gry, placem zabaw i możliwością rezerwacji posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *