7. Tarnogóra/Izbica – Dworzyska – Krasnystaw (24 km, 6h)

Na tym odcinku Wieprz silnie meandruje, przepływa przez strefę Natura 2000 „Izbicki Przełom Wieprza”, miejscami wcina się w malownicze skarpy. Szerokość koryta rzeki wynosi około 10–15 m. Mogą występować przeszkody w postaci powalonych drzew. Nie ma przeszkód hydrotechnicznych.

Ten odcinek spływu możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy – z Tarnogóry do Dworzysk (około 11 km, 2 h), a drugi – z Dworzysk do
Krasnegostawu (około 13 km, 3 h i 30 min).

Początek pierwszego etapu i jednocześnie miejsce wodowania kajaków znajduje się na prawym brzegu rzeki Wieprz, przy moście łączącym Tarnogórę z Izbicą, tuż poniżej jazu (!), obok zabytkowego młyna wodnego. Do tego miejsca można dojechać drogą asfaltową.

Trasa spływu jest malownicza. Wieprz silnie meandruje na obszarze Natura 2000 „Izbicki Przełom Wieprza”. W okresie przelotów
i wezbrań występują liczne gatunki ptactwa. Ten etap kończymy w Dworzyskach.

W tej wiosce na zboczu doliny położony jest zespół dworski z przełomu XIX i XX. obejmujący dwór, park i spichlerz. Nieopodal znajduje się sklep spożywczy. W Dworzyskach możemy zakończyć spływ lub tylko odpocząć i popłynąć dalej w kierunku Krasnegostawu.

W Dworzyskach dopływamy do lewego brzegu rzeki Wieprz, bezpośrednio za mostem. Stąd można odebrać kajaki i załadować je na przyczepę. Kajaki należy przetransportować pod mostem na lewą stronę drogi. Do tego miejsca prowadzi droga asfaltowa. Pojazd służący do transportu kajaków zatrzymujemy na poboczu drogi.

Z Dworzysk po odpoczynku możemy udać się w dalszą podróż kajakiem do Krasnegostawu. Płyniemy blisko 3,5 godz. silnie meandrującą rzeką przez obszar Natura 2000 pomiędzy miejscowościami Latyczów i Tuligłowy. Miejscami rzeka wcina się w malownicze skarpy.

Po dopłynięciu do Krasnegostawu możemy wybrać jedno z dwu miejsc proponowanych na zakończenie spływu. Pierwszy punkt docelowy znajduje się na lewym brzegu rzeki poniżej mostu przed stanicą WOPR w centrum miasta, gdzie są dwa metalowe pomosty. Drugie miejsce gdzie możemy dopłynąć to przystań położona na obrzeżach miasta. Prowadzi do niej przekop znajdujący się na lewym brzegu rzeki. Miejsce to jest zaciszne, z wyznaczoną lokalizacją na ognisko i z drewnianymi ławami (planowana dodatkowa infrastruktura turystyczna). Można tu rozbić namiot.

W Krasnymstawie, którego dzieje sięgają końca XIV w., warto zatrzymać się na dłużej. Jest tutaj bogata baza noclegowa i gastronomiczna oraz liczne zabytki. Wśród atrakcji turystycznych należy wymienić m.in.: zespół klasztoru jezuitów z barokowym kościołem św. Franciszka Ksawerego i kolegium jezuickim; rynek z zabytkowymi kamienicami; zespół klasztoru augustianów – dawny i nowy; synagogę; jatki miejskie; dwór – dawną siedzibę starostów; spichlerz; ogrody Jana Pawła II przy kościele św. Franciszka Ksawerego i muzeum regionalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz ochotę na kajaki?

Skontaktuj się: